Насловна страна

РОлат од свинско со пире од карфиол

ЈВ
korisnik
свински врат
свински врат
сланина
сланина
печурки
печурки
карфиол
карфиол

Го толчиме свинскиот врат на тенко, врз него наросуваме Вегета ставаме сецкана сланина на коцки и сецкани печурки. Го мотаме месото во ролат. Целиот ролат го виткаме во ленти сланина и го ставаме во плехче поливаме со масло и ставаме 1.5 чаша вода. Го покриваме со фолија. Се пече отколку 1 ипол саат на 170степени. Го откриваме од фолијата и печеме на 180степени уште 20тина минути. Го вадиме од рерна и го оставаме да се одмори. Во меѓувреме го вариме карфиолот. Го блендираме и му ставаме Вегета по вкус. Сервираме со сечени парчиња ролат и сок од печењето.

Ја почитуваме вашата приватност

За да работи правилно нашата страница и постојано за да ги подобруваме нашите услуги, ние користиме колачиња. Во случај да сакате да ја оневозможите употребата на колачиња, некои делови од страната може да станат недостапни. Прочитајте ги деталите во Услови за користење.

Типови на колачиња: Технички, Маркетинг

Поставки