Поширани јајца со авокадо и потпечени лепчиња - Вегета 100% оригинална
Насловна страна

Поширани јајца со авокадо и потпечени лепчиња

ЈВ
korisnik
јајца
јајца
Авокадо
Авокадо
Маслиново масло
Маслиново масло
леб
леб

Прво ги пошираме јајцата. Во подлабока тава или во тенџерче ставаме вода и чекаме да зоврие. Во шолја кршиме јајце. Штом видиме дека водата е пред вриење го намалуваме огнот и со маталка мешаме во еден правец за да направиме вртлог. Во вртлогот го ставме јајцето. Вариме 4 до 8 минути во зависност колку сакаме да ни е течна жолчката. Со голема лажица со дупки го вадиме готовото јајце. Постапката ја повторуваме со преостанатите јајца. Во меѓувреме лебот го сечеме на кришки. Го напрскуваме со маслиново масло и наросуваме вегета. Го ставаме на тостер или грил тава за да се потпече. Во тањир ги ставаме готовите јајца и кришки авокадо. Се полеваме со малку маслиново масло и со вегета. Сервираме со потпечените лепчиња.

Ја почитуваме вашата приватност

За да работи правилно нашата страница и постојано за да ги подобруваме нашите услуги, ние користиме колачиња. Во случај да сакате да ја оневозможите употребата на колачиња, некои делови од страната може да станат недостапни. Прочитајте ги деталите во Услови за користење.

Типови на колачиња: Технички, Маркетинг

Поставки