Насловна страна

Поховани модар домат со сос од павлака

ЈВ
korisnik
модар патлиџан
модар патлиџан
пченкарно брашно
пченкарно брашно
павлака
павлака
зачини
зачини

Ги сечеме модрите домати на кришки ги наорсуваме со сол и ги оставаме да се исцедат од водата околу 10 минути. во меѓувреме во павлаката ставаме вегета и разни зачини (бел бибер, босилек мајчина душичка…) и ја оставаме во фрижидер. Ставаме повисока тава со масло да се загрее. Мешаме во еден сад пченкарно брашно со вегета. Во друг сад ставаме ладна вода со коцки лед. Кришките модар домат ги валкаме во брашното ги брцаме во водата и веднаш во врелото масло. се прзат по одприлика 3 4 мин на страна односно додека не заруменат. ги вадиме на ресетка и посолуваме за да останат крцкави. сервираме со павлаката со зачини.

Ја почитуваме вашата приватност

За да работи правилно нашата страница и постојано за да ги подобруваме нашите услуги, ние користиме колачиња. Во случај да сакате да ја оневозможите употребата на колачиња, некои делови од страната може да станат недостапни. Прочитајте ги деталите во Услови за користење.

Типови на колачиња: Технички, Маркетинг

Поставки